11

Sierpień

Grzesiek

1

Islandia

Skaftafell

Dzisiaj dzień trekingu. Noclegujemy w okolicy parku Skaftafell by jak najszybciej wyruszyć na szlak. Głównym celem wycieczki jest wodostpad Svartifoss który jest chyba najbardziej znanym wodospadem Islandii (przynajmniej ja go widywałem najczęściej). Co w nim takigo fajnego ? Woda spływa z bazaltowych bloków skalnych które wyglądają jak poskladane klocki. Bloki bazaltowe można obejrzeć w Polsce na Kaminnej Górze lub trochę dalej na Sycylii (podobno jest też jakaś grobla olbrzyma w Irlandii). Jeżeli ktoś nie widział słupów bazaltowych to formuja się najczęściej w szescienne słupy i wyglądają jak poskladane klocki.

Skaftafell

Wodospad Skaftafell

Skaftafell

Bloki bazaltowe

Droga do wodospadu minęła szybko i ruszamy dalej w stronę doliny marsardalur. Lampa z nieba rozpieszcza i jest pewnie z 15st.

Zające w Drodze

Teren parku to raj dla grzybiarzy, grzybki aż proszą się żeby ktoś je przygarnął na jakiś sosik

Islandia - grzybek

Dochodzimy wreszcie do doliny Marsaldarul, potężnej doliny polodowcowej. Tutaj dłuższa przerwa bo widoki są naprawdę rewelacyjne. W oddali widać czoło lodowca, jednak podejscie odpuszcamy ze względu na chłopaków.

Lodowiec

Po przerwie wracamy, po drodze towarzyszy nam piękny widok na najwyżej szczyt Islandii – Hvandalashnukur (to oczywiście tez wulkan).

HvandalashnukurNa koniec zachodzimy do skansenu Sel gdzie można obejrzeć oryginalne domki pokryte darnia z 1920roku.

Po spacerku ruszamy w stronę wulkanu Laki. Jadąc jedynką przejeżdżamy przez most na rzece Skeidara. Most jest nowy, został odbudowany po ostatniej „lodowcowej powodzi”. Taka powódź powstaje gdy pod czapą lodowca wybucha wulkan, jak to uczynił Gromsvötn w 1996r. Świadkowie twierdza ze bloki lodu wielkosci domów płynęły rzeką. Opuszcamy czarną jedynkę by drogą „która kierowcy się nie nudzi” dojechać na miejsce gdzie powstaje właśnie ta relacja (na zdjęciu poniżej). Jutro ładujemy się na Laki i ruszamy w stronę gejzerów.

Zachód słońca - Islandia

« | »

One Comment

Agata

Sierpień 11th, 2011

a gdzie zdięcie skansenu ???

Jeżeli masz tylko ochotę podziel się swoim komentarzem z nami