Za kołem podbiegunowym

Powoli docieramy do początku naszej prawdziwej wyprawy, czyli do Tromso skad polecimy na Svabard. Ale nim tam dotrzemy przdzieramy się główna droga Norwegi czyli popularną szóstką. Mijamy w ńcu koło podbiegunowe, rośliność jest już tu z lekka inna. Dominują karłowate brzózki, jedne z nielicznych drzew które jakoś sobie tutaj radzą.
Zajeżdżamy w symboliczne centrum koła podbiegunowego, czujemy się tu jak kobieta wioząca paprykę na targ w proszowicach – brak jakichkolwiek emocji. Ot kolejny raz. Jednak spacerując pol okolicy zaczyna nas napełniać duch przygody tych którzy byli tu ostatnio. Większość takich osób pozostawia po sobie jakiś ślad. A to kopczyk, a to naklejka a to znów jakaś tabliczka przyczepiona do słupka. Co do kopczyków to za sklepem jest cały las kopczyków i wieeeeelkie pole różnych napisów z kamyków. Postanawiamy ułożyć własny i po chwili na norweskiej ziemi widnieje piękńy napis „zajace”.

Kamienne kopczyki
Kamienne kopczyki
Kamienne zajace
Kamienne „zajace”
Koło podbiegunowe
Koło podbiegunowe

Dzisiaj dojechaliśmy do Narwiku. Nazwa zanana chyba wszystkim a to za sprawą naszych wojaków którzy to walczyli w obronie tego portu podczas drugiej wojny światowej. Przed miastem znajduje się pomnik upamiętniający to wydarzenie.

Narvik - pomnik upamiętniający Polskich Żołnierzy
Narvik – pomnik upamiętniający Polskich Żołnierzy
Narvik - pomnik upamiętniający Polskich Żołnierzy
Tablica pamiątkowa

Po drodze do Narwiku zjeżdżamy z głównej i jedziemy przez góry. Mijamy po drodze super górę której nazwy nie pamiętam (jak ktoś będzie chciał to mam zapisane). Zatrzymaliśmy się na parkingu w okolicy by skorzystać z łazienki, tak więc korzystając z okazji wypytałem lokalnych wspinaczy o drogi. Drogi są po 600, 700m, podobno bardzo ładne i oczywiście trzeba mieć własną asekurację (ale to chyba normalne w górach).

Norweskie góry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.